Belirtileri Neler ? Genel Sağlık Hastalık Nedenleri ?

Uyku nedir ? Uyku bozukluğu belirtileri , nedenleri ve türleri

uyku bozuklugu

Uyku Nedir ?

Uyku bozukluğu ;  Uyku , yaşam süremizin üçte birini geçirdiğimiz , yaşamımız için olmazsa olmaz gerekli olan ve fizyolojik olarak mutlaka yaşamamız gereken hayatımızın olmazsa olmaz dönemidir. Uyku ; ertesi güne hazırlanmamız ve uyanık olduğumuzda aktiviteleri sağlıklı şekilde yürütebilmek için şart olan bir dinlenme dönemidir. Uyku sırasına , uyanıkken yerine getiremediğimiz beyin odaklı vücutsal işlevler yerine getirilir. Örnek verecek olursak ; Hafızanın oluşumu , yaşanılanların hafızaya kaydedilmesi , bağışıklık mekanizmalarının oluşumu , kardiyal ( kalple ve beyinle ilgili ) fonksiyonların yerine getirilmesi gibi fonksiyonlar sadece uyku evresinde gerçekleşir. Bu nedenle uyku yaşamamızın çok önemli ve olmazsa olmaz evresidir.

Uyku bozukluğu belirtileri

Her bireye günde ortalama 6 ile 8 saat arasında uyku yeterli gelmektedir. Eğer uyku ihtiyacınız günde 9 – 10 saati buluyorsa bu sizde Uyku bozukluğu olduğuna işarettir. Uyku bozuklukları bağlı oldukları nedene göre çeşitli farklı belirtiler göstermektedir. Uyku bozukluğu belirtilerini maddeler halinde sıralayacak olursak ;

• Üstte de belirttiğim gibi günde ortalama 7 saat uyku her birey için yeterli uyku süresidir. Eğer 7  8 saati aşkın süreler uyku uyuyor iseniz ve uyandığınızda uykunuzun yine de yeterli olmadığını , gün içerisinde öğle saatlerinde uyukluyorsanız vitamin , demir eksikliği ve solunum yolları kaynaklı uyku bozukluğu belirtisine işarettir.

• Uyku sırasında aynı ortamda uyuduğunuz kişiler çok horladığınızı , uyku sırasında nefesinizin kesildiğini veya çok hareketli olduğunuzu dönüp durduğunuzu söylüyorsa.

• Uyandığınızda kendinizi uykunuzu alamamış ve sürekli uyku ihtiyacınız mevcut gibi hissediyorsanız.

• Sabah kalktığınızda kendinizi güne hazır ve enerjik hissetmiyor iseniz.

• Yatağa geçtiğinizde uykuya dalamıyor ve sürekli dönüp duruyor , değişik düşüncelere kapılıyor ve uykunuz gelmiyor ise.

• Herkesin uyuduğu saatlerde uyanık , herkesin uyandığı saatlerde uyuyor iseniz.

• 1  – 2 saat uyuyup sonrasında uyanıp geri uyku tutmuyor ise.

•   Gece kalkıp yemek yeyip evin içerisinde dolaşıp ,bunu hatırlamıyor iseniz. Uyur gezerlik durumunuz var ise.

Bu belirtiler sizde uyku bozukluğu olduğuna işarettir.

Uyku bozukluğu nedenleri

uyku

Uyku bozukluğuna neden olan bedensel , organik , psikolojik ve sosyal rahatsızlıklar vardır. Hepimizin yaşadığı bu ve uyku bozukluğuna neden olan bu hastalıklar kronik bir rahatsızlığımız olduğunda uykumuzu ciddi şekilde etkiler. Uzun süreli , tedavi edilmeyen tüm hastalıklar uykumuzun kalitesine ve süresine etki etmekle birlikte uyku sırasında farklı olarak bir takım hastalıkları tetikler ve ortaya çıkmasına neden olur. Gelin size maddeler halinde bu faktörleri , uyku bozukluğu nedenlerini açıklayalım ;

• Geçirdiğimiz Akut ( üst solunum yolu enfeksiyonları)  uyku bozukluğunu olumsuz yönde etkileyen en önemli nedenler arasındadır.

•  Uyku bozukluğunu tetikleyen en önemli nedenler arasında kalp hastalıkları , tiroid bozuklukları , hipertansiyon , şeker hastalıkları , karaciğer rahatsızlıkları yer almaktadır. Uyku bozukluğu belirtisi veren bu hastalıklar uyku bozukluğu teşhisinde mutlaka araştırılmalıdır.

• Psikiyatrik hastalıklar ( depresyon , bazı psikozlar , yaşadığımız stresler ) uykunun süresini , kalitesini etkileyen , uykuya dalmayı zorlaştıran , erken uyanmalara yol açan , uykunun bölünmesine neden olabilen unsurlardır.

• Sosyal durumlar ; gerçek hayatta olumsuzluğa sebep olmuş örneğin : özel yaşantınızda sevgilimiz , eşimiz ile yaşadığımız sorunlar , sınavlardan düşük not almamız gibi sosyal durumlar zor uyuma ,uyku bozukluklarına , uykunun kalitesinin bozulmasına neden olmaktadır.

• Antidepresan kullanımına bağlı olarak kullanmaya başlandığında ilk 1  2 hafta uyuma problemi yaşanmaktadır.

• Doğum kontrol hapı kullanımı

• Uyku ortamındaki gürültü , ses , ışık ta uyku bozukluğuna neden olabilecek nedenler arasındadır.

• Herhangi bir ilaç ve madde ve alkol bağımlığı da uyku bozukluğuna neden olan faktörlerdendir.

• Uyku felçleri ( Karabasanlar ve kabuslar ) da uyku bozukluğuna neden olan faktörlerdendir.

• Gün içerisinde ve özellikle uyumadan önce çok miktarda kahve , çay ,kola gibi kafein içeren içkiler de uyku bozukluğu nedenlerindendir.

Uyku bozukluğu hastalıkları

Uyku bozukluğu hastalıkları kategorisi altında yer alan ve bu hastalıkları detaylı şekilde sıralayalım ;

Insomnia ( uykuya dalma sorunu )

uykubozuklugu

Uykuya dalamama diye adlandırılan bu uyku hastalığı türünde , hasta yatakta döner durur ve bir türlü uykuya dalamaz. Ölüme sebebiyet veren bu rahatsızlığı ciddiye amalı ve eğer ciddi anlamda uykuya dalamama sorunları yaşıyorsanız bir nöroloğa görünmenizde fayda var.

Uyku sırasında huzursuz bacak sendromu

Eğer eşiniz yatakta sürekli döndüğünüzü , gece boyu yorganı kendi tarafınıza çektiğinizden şikayet ediyorsa ,  uyku sırasında bacak sendromu yaşama ihtimaliniz yüksek. Uyku halinde ve otururken ayaklarımızı karıncalanmış hissedersiniz. Genelde dinlenme anlarında meydana gelir ve hareket etme hissi duyarsınız. Bu durumlar uykusuz bacak sendromlarına sebep olur ve uyurken sürekli hareket etme isteği meydana gelir.

Uyurgezerlik

Yaygın olan bir uyku bozukluğu hastalığı olan Uyurgezerlik ; gece uyanıp evde dolaşmak , yemek yemek , tuvalet ihtiyacınızı karşılamak. Fakat ertesi gün kalktığınızı yemek yediğinizi dahi hatırlamama , yarı uyanıklık halidir.

Bu uyku bozukluğu sorunu ciddiye alınması gereken bir durumdur , gece gözleriniz açık gezseniz bile bilinciniz kapalı olduğundan dolayı uyku hali devam eder ve bilinçler kapalıdır.

Aşırı uyku hali ( hipersomnia )

Gecede 10 saat uyusanız bile gün içerisinde sürekli uykusuzluk , uyku halleri gibi yaşamınızı kısıtlayan uyku yetersizliği sorunlarıdır. Yaşam kalitenizi kısıtlamak ve zayıflatmakla birlikte , bu hastalık çoğu zaman solunum yollarına bağlı uyku apnesi kaynaklı olabilmektedir.

 

Diğer bir yazımız olan Uykusuzluk tedavisi ana başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yorum bırak