Belirtileri Neler ? Genel Sağlık Hastalık Nedenleri ?

Romatizma belirtileri , türleri ,nedenleri ve tedavisi

romatizma

Romatizma nedir ?

Romatizma belirtileri ve romatizma ; vücudumuzdaki eklemlerim iltihaplanması olarak bilinen ve eklemlerin iltihaplanması sonucu meydana gelen.  Kalp , akciğer , böbrek ve farklı hastalıklara sebep olan ve bu hastalıkları tetikleyen bir hastalıktır. Örneğin eklemlerinizin iltihaplanması yani romatizma hastalığı olduğunda , bu eklem iltihaplanmaları kalp zarınızın su tutması , akciğer zarı problemleri ve böbreklerinizde problemlere sebebiyet verebilirler. Romatizmalar sistemik hastalıklardır. 200 üzende romatizmal hastalık çeşidi bulunmakta ve hepsinin kendine göre farkları bulunmaktadır.

Romatizma türleri

Romatizmal hastalıklar arasında halk arasında en sık görünenleri :

Romatoid artrit ( küçük eklemlerin iltihabı ile başlayan ama büyük eklemlere de sıçrayabilen ) kronik ve ilerleyici , eklem deformelerine sebep olabilen eklem iltihaplanmalarıdır. Zamanında tanı ve tedavi ile deformitelerin ve hastalığın ilerlemesinin engellenmesinin mümkün olduğu romatizma türüdür.

Ankilozan Spondilit

Bir çeşit omurga romatizma çeşidi olan bu romatizma , çok yaygın olarak görülebilen romatizma türüdür. Halk dilinde Işıkara hastalığı olarak da bilinmektedir. İyi takip , erken teşhis ve iyi tedaviler ile bu hastalığın deformelerinden , meydana getirecek zararlarından kurtulmak mümkündür.

Behçet hastalığı ve Ailevi Akdeniz Ateşi

Behçet hastalığı ve Ailevi Akdeniz Ateşi de Türkiye’de diğer ülkelere oranla daha sık rastlanan romatizmal hastalıkların başında gelmektedirler. Ailevi Akdeniz ateşi ; belirtilerini karın ağrılarıyla belli eder.

Romatizma belirtileri

romatizma belirtileri

romatizma belirtileri

Yukarıda saydığımız gibi çeşitli 200 üzerinde romatizmal hastalık bulunmakta olup bunların ortak görülen belirtileri mevcuttur. Bu belirtilerin seyrettiği okuyucularımızın doktor kontrolünden geçmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz. Romatizma belirtileri ni aşağıda maddeler halinde sıralıyoruz ;

• Romatizma bulgularında ve Romatizma belirtilerinde en sık rastlanan olmazsa olmaz belirtiler arasında eklem ağrıları yer almaktadır. Sabah kalktığınızda elleriniz , parmaklarınız ağırıyor ve tutuluyor ise ayaklarınızı yere bastığınızda topuklarınız tabanlarınız ağırıyorsa , hareket ettiğinide bu ağrılar gidiyor ve rahatlıyorsanız. İlk birkaç dakikalık eklem tutuklukları herkeste görülebilir. Eğer birkaç dakikayı aşan sürelerde bu tutukluluklar görülüyorsa bu ağrı şekli romatizma belirtisi olabilmektedir.

• Bel ağrıları ; Gece sabaha doğru kalça bel ve sırt ağrıları ile uyanıyorsanız , kalktığınızda beliniz sırtınız tutuklu kalkıyorsanız. Yarım 30 – 40 dakika kadar bir süre hareket ettikten sonra bu ağrılar geçiyorsa , bu bel ağrıları bel fıtığından çok iltihaplı omurga romatizması belirtileri olduğunu düşündürebilir. Bu tarz Romatizma belirtileri özellikle genç yaş grubunda daha sık görülmektedir.

Romatizma belirtileri nelerdir ?

• Genç bir birey uzun süreler bel ağrısı çekip doktora gittiğinde çekilen Mr sonucu belinde fıtık teşhisi konulduğunda fıtığın altında omurga romatizması da kendini gösterebilir. Fıtık ile beraber de meydana gelebilen omurga romatizmaları ağrı karakterlerine bağlı olarak tespit edilebilir. Fıtık ağrıları iş yapınca , ayakta durunca , araba kullanınca kendini belli eden ağrılar olmak ile birlikte Omurga Romatizması sabah kalktığınızda ilk yarım saat ağrılara sebep olur , kısacası fıtık aksine , dinlenmeyi sevmeyen sürekli hareketli olmanızı gerektiren belirtilere sahiptir.

aftlar

aftlar

• Dudak içlerinde , ağız bölgelerinde , damaklarda görülen aftlar bazen romatizma belirtisi olabiliyorlar. Eğer aft ile birlikte eklem ağrıları çekiyorsanız bu durum romatizma belirtisine işaret olabilir. Aft nedir sorusu için resim sağda.

•  Ağız ve göz kurulukları ; diyabeti olmayan bir hastada ısrarcı biçimde sürekli ağız kuruluğu meydana geliyor , beraberinde göz kuruluğu ve eklem ağrıları seyrediyorsa bu durum sjögren adı verilen romatizmal hastalığın en büyük belirtileri arasındadır.

• Ellerinizde soğuk havada , soğuk ortamda meydana gelen morarmalar , dolaşımın durmasına bağlı beyazlaşma , kızarma , morarmalar , parmaklarınızda devamlı üşüme hissiyatı ve soğukluk hissediyorsanız bu durum ayaklarınızda da seyrediyorsa. Bu durum Reyno fenomeni adı verilen romatizmal hastalığın belirtilerini işaret etmektedir. Bu belirtiler özellikle erkek bireylerde görüldüğünde daha çok anlam ifade etmektedir.

• Göz kızarmaları , kanlanmaları ve sulanmaları ile birlikte görülen bel ve ayak tabanı ağrıları romatizmal hastalık belirtileri arasında görülebiliyor.

Romatizma nedenleri

Romatizma nedenlerini maddeler halinde sıralayacak olursak ;

• Genetik yatkınlık ve genetik faktörler ve ailesel yatkınlıklar ( ailede daha önce görülen ankilozan spondilit , behçet gibi romatizmal hastalıklar ) risk faktörü olabiliyor.

•  Çevresel faktörler ve multifaktörler (birden fazla bilinmeyen nedenin birleşimi ) kaynaklı olabiliyor.

Romatizma tedavisi

Yapılan tespitler ile Ülkemizde , omurga romatizması olan hastalara ortalama 6 – 7 yıl geç teşhis konulduğu tespit edilmiştir. Omurga romatizmalarını bel fıtığından ayıran bir diğer özellik ise , fıtık dinlenmeyi sever hareket halinde , uzun süre ayakta durma durumlarında ağrılara sebep olur. Ancak omurga romatizmaları tam aksine dinlenmeyi sevmez uzandığınızda dinlenme sırasında ve  sonrasında ağrılara sebep olur.

Erken tanılarda romatizma hastalığının tedavisi ilaçsız bile yapılabiliyor.  Düzenli egzersizler , çeşitli tedaviler ile bu hastalıktan kurtulmanız , yaşamınızı olumsuz yönde etkilemesinden engellenebiliyor.

Romatizma türüne göre değişiklik gösteren tedavi türlerinde ilk basamakta medikal tedaviler ( gelişen tıp ile bu konuda çok iyi ilaçlar mevcut ) Medikal tedaviye bağlı olarak fizik tedaviler ve rehabilitasyonlar tedavileri romatizma sonucu kalıcı deformitelerin önlenmesi ve hastalığın tedavisinde önemli yeri var. Özellikle Ankilozan Spondilit hastalarında günlük egzersizler ve yüzme gibi aktiviteler öneriliyor. Bu aktiviteler , kemik deformitesini engelleyip , ağrılarda rahatlama sağlayıp tedavi destekleyici etkendedir.

Doktorlar romatizmaların aktif dönemlerinde halk dilinde tedavi yöntemi olarak görülen kaplıcaları önermemektedir. Romatizmanızın sürekli tekrarladığı dönemlerde hastalığınızı daha çok aktivite edip , kötü bir periyoda girmenizi sağlayabilmekte olan kaplıcaları sadece doktor kontrolünde , romatizma durumunuza göre onay aldıktan sonra gitmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Yorum bırak