Belirtileri Neler ? Genel Sağlık Hastalık Nedenleri ?

Öksürük nedenleri ve tedavisi

öksürük

Öksürük

Öksürük ; vücudumuzun solunum yollarını koruyan savunma mekanizmalarından en önemlilerindendir. Normal yollarda her birey günde 1 – 2 kere solunum yollarını temizleme amacıyla öksürür. Örneğin : nefes borusuna herhangi bir şey kaçtığında , takıldığında ( solunum yolu ile alınan mikrop , bakteri , yada tozlar nedeniyle hastalık başladığında istemsizce öksürmeler başlar. )

öksürük

öksürük

Grip , Zatürre ( Soğuk algınlığı hastalıkları ) gibi hastalıklar esnasında öksürmeler artar ve solunum sisteminde nefes almayı zorlaştıran balgam ve mukus ( sümük ) gibi salgılar öksürme yolu ile vücuttan atılır. Halk arasında öksürük sadece boğaz ve gırtlak hareketiymiş gibi bilinse de aslında bir çok organın birbiriyle bağlantısıyla gerçekleşir.

Uzun süre geçmeyen öksürükleri kesinlikle göz ardı etmemeli dikkate almalı ve ilk fırsatta göğüs hastalıkları uzmanına görünmemiz gerekmektedir.

Öksürük nedenleri

Öksürük üstte belirttiğimiz gibi uzun süre geçmiyor ve 21 günden fazla süredir durmadan öksürüyor , yaşam kalitenizi düşürecek seviyeye geldiyse bunun ciddi nedenleri olabilir. İnatçı ve dinmeyen öksürükler ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Öksürüğe neden olabilecek hastalıkları maddeler halinde inceleyelim ;

Belirtisi Öksürük Olan Hastalıklar

Zatürre , Grip ( Soğuk algınlığı ) ;  Öksürmeler , soğuk algınlığı ve zatürre gibi durumların habercisi ve belirtisi olabiliyor. Grip , soğuk alması gibi durumlarda başlarda kuru şekilde görülen öksürük, iyileşme sürecinde kendini iltihaplı balgam atmaya yol açabiliyor.

Astım ( Bronşit ) ;  Astım ve Bronşit hastalığının en çok görülen belirtileri arasında olan Öksürük belirtisi, genelde balgamsız şekilde görülen bu rahatsızlıklarda , koşarken veya spor yaparken hemencecik kesilme , yorulma göğüs daralması ve hırıltılı ses tonu beraberinde öksürük şeklinde belirtiler vermektedir.

Koah Hastalığı ;   KOAH belirtilerinden en belirgin görüleni öksürük olarak bilinmektedir. Sıklıkla öksürük ile seyreden nefes darlıkları ve tıkanmalar , aynı zamanda balgamlı öksürükler KOAH hastalığının habercisi olabilmektedir.

Gaströzofageal Reflü ( GÖR ) ; Sindirim sistemi rahatsızlıkları arasında yer alan reflü , yediğimiz besinlerin mideye indikten sonra yemek borusuna , midedeki asitler aracılığı ile geri gelmesi rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlığın en önemli belirtileri arasında öksürük ve öksürük ile birlikte meydana gelen mide yanmaları eşlik etmektedir.

Gizli kalp yetmezliği ; Bu hastalık teşhisinde, pembe renkte balgam ile meydana gelen öksürükler , genelde uyuduğumuzda artan öksürük ile kendini gösteriyor. Dolaştığımızda hareketli hallerde öksürükler hafifleyerek hafif şekilde kendini gösteriyor.

Tütün ve tütün mamulleri kullanımı ; Bilindiği gibi sigara , elektronik sigara , nargile gibi nikotin içeren tütün ve tütün mamulleri öksürüğün en önemli sebeplerinden biri olması ile biliniyor. Uzunca yıllar sigara ve tütün mamulleri içip tamamen bırakan kişilerde bile öksürük belirtileri devam etmekte ve ciğerlerimiz kendini tamamen temizleyene kadar bu belirtiler sürmektedir. Sigara ve tütün mamulleri kaynaklı artan öksürükler kendini KOAH hastalığına bırakabilir.

Sinüzit ; Sinüzite bağlı öksürükler de öksürük belirtisi veren en yaygın hastalıklar arasında. Araştırmalar sonucu,  günümüzde öksürük şikayeti ile doktora başvuran her 4 kişiden birinin nedeninin Sinüzite bağlı geniz akıntılarının sebep olduğu belirlenmiştir. Sinüzit ve geniz akıntısına bağlı öksürükler, kuru şekilde balgam çıkarmadan olan öksürüklerdir.

Öksürüğe neden olan hastalıklar

Gırtlak ve Akciğer Kanserleri ; Öksürüğe neden olabilecek bir diğer ciddi durum Akciğer kanseri belirtileridir. Öksürmeler balgamla karışık kan ve kan şeklinde , sık sık seyreden öksürükle belirtiler vermektedir. Çok fazla sigara ve tütün mamulleri tüketenlerde sonradan ( zamanla ) ortaya çıkabilen bu belirtiler göstermektedir.

Gırtlak kanseri belirtilerinde ise ; Sürekli öksürme ve ses kısılması aynı anda görülüyorsa ve bireyde sigara ve tütün ürünleri tüketimi mevcut ise , bu bireylerde ses kısıklığı ve öksürüğün aynı anda görülmesi gırtlak kanseri belirtisi olabilmektedir.

Tiroit Bezi İltihabı ; Öksürüklerin çok nadir görülen nedeni olan  tiroit bezi iltihapları , belirtileri öksürükten ziyade kuru öksürmeler ve  beraberinde hırıltılar görülmektedir.

Psikolojik Öksürükler ;  Genelde yaşça büyük kişilerde görülen bu durumlar , genelde depresif sorunlara bağlı olarak meydana gelebiliyor. Psikolojik öksürmeler de kişiler öksürünce kendilerini rahatlamış gibi hissetmektedir. Bu durumları kısaca tanımlarsak , öksürüğün tike dönüşmüş hali diyebiliriz.

•  Alerjik ve gıcıklı Öksürükler   ; Meyan kökü ( öğütülmüş halde de bulabilirsiniz ), şah dere otu , ısırgan otu ve isteğe bağlı olarak ıhlamurdan da yararlanılarak öksürüğü kesecek bir karışım hazırlanabilir.

Yapılması gerekenler ;  1 tutam öğütülmüş meyan kökü , 1 parça şah dere otu , 1 tutam ıhlamur çiçeği ve yaprağı , birazcık ta ısırgan otu yaprağına 1,5 su bardağı su ilave ederek hafif fokurdayana kadar kaynatıp altını söndürüp 3 –  5 dakika demlenmesini bekleyip süzgeç ile süzüp içmeniz halinde gıcıklı öksürükleri doğal olarak tedavi edebilirsiniz.

 

Öksürük çeşitleri

Geçmeyen öksürük

21 günü aşan hatta ve hatta 2 ayı aşan geçmek bilmeyen öksürmeler,  ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Üstte belirttiğimiz hastalıkların belirtisi olan ve alarm görevi gören geçmeyen ve sürekli tekrarlayan öksürmeler de bizlere, vücudun bu alarmını ciddiye almak ve en yakın Göğüs Hastalıkları Uzmanına gidip geçmeyen öksürüğün , öksürüğe neden olan ve olabilecek hastalığın bulunması için tedavi olmak kalıyor.

öksürük

öksürük

Kuru Öksürük

Kuru öksürmeler ; balgam çıkarmaksızın , konuştuğumuz, yattığımız zaman kısacası nefes almak ile tetikleyen balgam çıkaramadığımız bir öksürme türüdür. En sık sebeplerden biri , geniz akıntısıdır. Sinüslerimizden oluşan salgıların genzimize akması ve bu salgıların ciğerimize ve ses tellerimize ulaşması sonucu refleks ile tetiklenen zamanla kendi kendine sonlanan öksürüklerdir. Bazen 2  3 ay sürebildiği durumlar görülmektedir. Bu durumlarda iyi bir burun muayenesi ve geniz akıntısı muayenesi ile öksürme nedeni bulunabilmektedir.

Öksürük tedavisi

Öncelikle belirtmek istiyoruz ki , öksürüğe karşı genel olarak bilinçsiz olan toplumumuz , öksürüğü kendi yöntemlerimiz olan bal , pekmez ve çeşitli doğal yöntemlerle ; öksürük şurupları , öksürüğü kesecek bazı ilaçlar , haplar almak için eczacıya baskı yapıp kendi yöntemlerimiz ile tedavi etmeye çalışmaktayız. Ancak bilmemiz gerekiyor ki ; Öksürük ; öksürük şurupları ve bazı doğal yöntemler ile tedavi edilmez sadece kısa süreliğine kesilir.  Yapmamız gereken öksürüğe sebep olan hastalığın bulunmasını sağlamak ve öksürüğe neden olan hastalığın tedavi edilmesi sağlanmalıdır. Bunun için gerekli doktorlara gidilip tahliller analizler yapılmalıdır. Unutmayalım ki öksürük bir hastalık değildir , asıl hastalık öksürüğe sebep olan nedenlerdir. 21 günden fazla süren ve geçmeyen öksürüklerde derhal bir Göğüs Hastalıkları Uzmanı’na gitmenizi tavsiye ederiz. Seyreden ve geçmeyen öksürüğünüz sebebi ciddi bir hastalık olabilir.

 

Yorum bırak