Faydaları ve Zararları ? Genel Sağlık

Kortizon nedir ? Neden kullanılır ? Kortizon yan etkileri nelerdir ?

Kortizon nedir ?

Kortizon nedir ? , böbrek üstü bezi tarafından salgılanan ve üretilen vücudun yağ ve karbonhidrat metabolizmasını düzenleyen bir hormondur. Stres anında salgılanan bu kortizon hormonları vücudumuzu herhangi bir tehlikeye karşı korumaya yarar. Kortizonun eksik salgılandığı durumlarda vücudumuzdaki protein , yağ ve karbonhidratların metabolizması düzenlenemez ve bu durumlarda Kortizon tedavisine başvurulup eksik salgılanan kortizon ihtiyacı kortizon tedavisi aracılığı ile giderilmektedir. Her bireyin, bünyenin ve vücudun kortizon üretimi,  kilo ve vücut faktörlerine göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle tedavilerde kişinin kilosu ve diğer faktörler kan analizleri göze alınarak  eksik kortizon miktarı ve alması gereken doz belirlenir.

Kortizon Tedavisi

Kortizon tedavisi, vücutta bir çok hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Alerjik hastalıkların tedavilerinde , astım krizlerinde , bazı kan ve böbrek hastalıklarında , felç veya yüz felci gibi durumlarda kullanılabilmekte ve kullanıldığı alan çok geniştir.

Halk arasında ismi telaffuz edildiğinde bile insanların endişe ile yaklaştığı ve halk dilinde kötü nam salan bu tedavi kilo almak , uyku problemi yaşamak gibi fazla yan etkileri olduğundan halk dilinde kötü olarak tanımlanmaktadır. Ancak doğru kullanım ile halk arasında duyulan yan etkilerini en aza indirmek mümkün.

Kortizon neden kullanılır ?

Alerjik hastalıkların tedavilerinde , astım krizleri , böbrek hastalıkları , felçlik , kan hastalıkları hastalıkların tedavilerinde kullanılan kortizonun kullanım nedeni olan hastalıklar bayağı geniştir.

Kortizon nedir?

Kortizon nedir?

Kortizon yan etkileri nelerdir  ?

Hormonal dengeyi düzenlemekte ve bir çok hastalık tedavisinde kullanılan yöntem olan kortizon tedavisi ,  dikkat edildiği takdirde yan etkileri olan kilo almak ve uyku problemi gibi problemlerin üstesinden gelinebilir. Doktor kontrolü olmadan kullanımlarda , hatalı kullanım ve belirlenen doz miktarının üzerine çıkıldığı durumlarda kortizon tedavisinin ciddi yan etkileri görülebilir. Bu nedenle son derecede temkinli ve verilen talimatlar ve çizelgeler doğrultusunda kullanılmalıdır. Sizlere maddeler halinde kortizonun yan etkilerini sıralayalım ;

Kortizon kilo aldırır mı ?

• Kilo alma ( yağ şeklinde özellikle gövde bölgesinde  )

• Kemik erimeleri ve adele zayıflıkları

• Ciltte kıllanma , istenmeyen bazı yerlerde hormon ile bağlantılı kıllar ve tüylerin çıkması

• Hemen yorulma ,

•  Özellikle çocuklarda ( gelişme büyüme zorlukları ve çocuk yaşta sırt vb. bölgelerde kılların çıkması )

• Katarakt gibi göz görme sorunları

•  Hipertansiyon ( yüksek tansiyon ) tansiyon yükselmeleri  ve diyabetin yükseltmesi

• Vücutta özellikle yüz , yanak,  boğaz bölgesinde şişkinlikler  ve deride çizgilenmeler.

•  Bayanlarda Regl ( ay başı dönemi ) düzensizlikleri

• Bunlara bağlı olarak psikolojik bozukluklar

•  Al yuvarlarların ağır çalışması ve yaraların geç iyileşmesi

• Gastrit , ülser gibi mide ve sindirim rahatsızlıkları

gibi yan etkileri meydana gelmektedir. Ancak unutmayalım ki sadece yanlış kullanım , doz aşımı olmaz ve kullanımı bilinçli olarak doktor kontrolünde gerçekleşir ise yan etkiler yok denecek seviyeye inmektedir.

Diğer bir yazımız olan ve Kortizon nedir ? konulu yazımızdan sonra dikkatinizi çekeceğini düşündüğümüz Böbrek yetmezliği belirtileri başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

Yorum bırak