Genel Sağlık Hastalık Nedenleri ?

Kaşıntı nedenleri , türleri ve tedavi yöntemleri

Kaşıntı , Hastaların hayat kalitenizi tahmin edilenden daha fazla olumsuz etkiliyor. Çok ciddi bir semptom olan kaşıntı sorunu çeşitli önemli hastalıkların belirtisi olabiliyor. Bazen de giydiğimiz yünlü bir kazağın tüylerinin dokunması dahi kaşıntı sebebi olabiliyor. Kaşıntı , sebebi iyice araştırılıp doğru şekilde teşhis edilmesi gereken bir semptomdur. Sizlere aşağıda kaşıntı nedenleri ve türlerini en ince ayrıntılarına kadar edindiğimiz bilgiler ve tecrübeler doğrultusunda yazacağız.

Kaşıntı Nedenleri

Kaşıntı semptomları birçok nedenin ve hastalığın habercisi olabilir. Bitmeyen kaşıntıları ,  sürekli devam eden ve her zaman tekrarlayan kaşıntıları dikkate almalı ve zaman kaybetmeden dermatoloğa gidilmelidir. Kaşıntının neden olacağı durumları görünme olasılıklarına göre maddeler halinde sıralıyoruz.

Kaşıntı Türleri

Deri Hastalıklarına bağlı kaşıntılar :  Sedef hastalığıEgzama hastalığı ,  Cinsel deri hastalıkları , Mantar , bakteri ve virüslerin meydana getirdiği deri hastalıkları ve Cilt kuruluğuna bağlı kaşıntı semptomları görülebilir. Dermatoloğa görünmekte fayda var. Yapılan araştırmalar sonucu kaşıntı semptomu görülen hastaların 3 de 2 si deri hastalığı kaynaklıdır.

Uyuz hastalığına bağlı kaşıntılar : Kaşıntı semptomlarının görülmesinin en sık nedenlerinden birisi de Uyuz hastalığına ( uyuz bakterisine ) bağlı kaşınmalardır. Uyuz bakterisine bağlı kaşınmalar ailenizin diğer bireylerine  aynı evde yaşadığınız diğer bireylere de bulaşabilir. Bu nedenle uyuz bakterisi tespit edilen durumlarda kesin tedavi için tüm aile bireylerinin de tedavi edilmesi muayene olması gerekmektedir. Eğer aile bireylerinde uyuz hastalığı saptanmaz ise yine de doktorunuzun aile bireylerine bulaşmaması için önlem gerektiren tedaviler yapması gerekmektedir.

Bitmeyen Kaşıntı Nedenleri

kaşıntı

• Bazı kanser hastalıkları ( cilt kanserleri )  ve lenfomalar ( lenf kanserleri ) de belirtilerini kaşınma ile belli eden hastalıklar arasındadır.

• Kaşıntı semptomu Şeker hastalığı , kolesterol  gibi ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Ancak her kaşıntıyı bu hastalıkların habercisi olarak görmemek gerek.

Kolesterole bağlı kaşıntılar  :  Kolesterolün yükselmesi , kolesterol sorunu olan bireylerde kolesterolün arttığı zamanlarda buna bağlı kaşıntılar meydana gelebilir. Bu durumlardan şüphelendiğiniz zamanlarda doktorunuza görünmenizde ve kolesterol testi yaptırmanızda fayda var.

Alerjik kaşıntılar : Mevsim ve hava değişiklerinde , çiçeklerin polen dönemlerinde polene alerji , yediğiniz bir baharata yada yemeğe bağlı olarak çeşitli Alerjik kaşınma semptomları yaşayabilirsiniz.

Strese bağlı kaşıntılar : Stres , kan dolaşımında bir değişiklik yaparak deri ve vücut ısısını arttırarak kaşıntıyı kolaylaştırmaktadır. Aşırı strese bağlı , aşırı stres kaynaklı kaşıntılar da çok sık görülmektedir. Eğer hayatınızda aşırı strese yer veriyorsanız bu stres sizde kaşıntılara sebebiyet verebilir.

• Akut Hepatit ve Sarılık hastalığına bağlı kaşıntılar.

Demir eksikliği anemisi Kansızlığa bağlı kaşıntılar.

• Safra kesesi kanalının tıkanması durumunda da kaşıntı belirtileri ortaya çıkabilir.

•  Kronik böbrek hastalığına (böbrek yetmezliği ) bağlı kaşıntılar

• Karaciğer yetmezliği gibi Karaciğer rahatsızlıklarında

• Kronik Siroz hastalığına bağlı kaşıntılar

• Protein tozları ve Gainer ( kilo aldırıcı ) kaynaklı kaşıntılar : Başıma gelen ve yaşadığım en kötü deneyim olan bu kaşıntı  gerçek anlamda uyutmuyor diyebilirim. Protein tozlarının yanlış alımı ve orijinal olmayan protein tozlarının kullanımı sonucu böyle durumların yaşanması mümkün. ÖNEMLİ NOT :  Protein tozlarını ve Gainer ( kilo aldırıcıları ) kesinlikle ve kesinlikle spor yapmayacağınız günlerde içmeyiniz. Proteion tozlarının ve Gainer ( Kilo aldırıları kullandığımızda spor yapmayıp vücudumuzdan atamadığınızda çok ağır rahatsızlıklara sebebiyet verebiliyor. Spor yapmadığım gün kullandığım Kilo aldırıcı Gainer , 3 gün boyunca şiddetli kaşınmalara ve hayatım boyunca geçirdiğim en sıkıntılı 3 güne sebebiyet verdi.

 

Kaşıntı Nelerin Habercisi ?

Kaşıntı çok ciddi hastalıkların habercisi olabilmesi ile birlikte günlük yaşam kalitenizi yüksek seviyede azaltan , günlük hayatta insanların size olan bakış açısını dahi etkileyen bir rahatsızlıktır. Üstte yazdığımız gibi kaşınma semptomu ( uyuz , şeker hastalığı , kolesterol yükselmesi , bazı alerjik durumlar , aşırı stres , cilt ve lenf kanserleri , hepatit  , karaciğer yetmezliği  ) gibi rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Kaşıntı Tedavisi

Öncelikle belirtmek gerekirse  , bitmeyen sürekli devam eden kaşıntı problemi olan kişilerin evvela zaman kaybetmeden iyi bir Dermatoloğa gitmelerini , yapılacak olan kan tahlili ve röntgen filmleri doğrultusunda teşhisin konulması gerekmektedir.

Ancak belirtmek isteriz ki kaşıntı sebebi sadece kan tahliline bakıp , röntgen filmlerine bakılarak bulunamaz. Örneğin zeminde yatan bir alerjik öykünüz var mı  ? Gıda alışkanlıklarınız neler ? Giyim alışkanlıklarınız neler ? İş ve çalışma ortamı (Nasıl bir ortamda çalıştığınız stresten mi kaynaklı olduğunu anlamak için çok önemli ) , Son zamanlarda seyahat yapıp yapmadığınız  ( hijyeni bozuk bir ülkeye yada uyuz hastalığının yaygın olduğu bir ülkeye gidip size uyuz veya bit bulaşmış olma ihtimali ) , Kaşıntı semptomunun hangi saatlerde ve ne aralıklarda olduğu ( Örneğin gece kaşıntıları hastalığın teşhisinde önemli rol gösterebilir ) Kısacası doktorunuzun hayat ve yaşam biçiminizi ele alarak araştırarak hastalığınıza tanı koyması doğru bir tanı anlamına gelmektedir.

Doğru bir analiz için sırasıyla önce iyi bir muayene , iyi bir analiz ( yaşam biçiminizin analizi ) , kan tahlilleri ve röntgen çekimi uygulanmaktadır.

Kaşıntı doğal tedavi yöntemleri

Herhangi bir hastalığa bağlı olmadan , genetik olarak deri kuruluğu gibi nedenler kaynaklı kaşınma sorunu yaşayan hastalara önerilerimizi maddeler halinde sıralıyoruz.

• Yünlü yada sentetik kıyafetler giyerken içlerine atlet tarzında koton giysiler giymeliyiz.

• Yeterli miktarda kıyafet giyinmeliniz. ( Örneğin çok sıcak tutacak gereğinden fazla kalın, terlemeyi arttıracak kıyafetler kaşıntı sebebidir. )

• Yeterli miktarda su içmeliyiz. Az su içmekten dolayı derimizin nem oranı azalır ve bu durumlar kaşıntıya sebep verebilir. Ne kadar fazla su içersek derimiz o kadar çok nem kazanır.

• Çok sıcak su ile duş almamalıyız , çok sıcak su ile temas etmek derimizin daha çok kurumasına sebebiyet verecektir ve olası mevcut olan kaşıntılarımızı arttıracaktır.

• Kurutucu sabunlar yerine SYNDET adı verilen ürünler ile duş alıp elimizi yıkamalıyız.

• Yaşımız ilerledikçe deride kuruluk oranı artmakta ve çok miktarda su içerek bu nem oranını artıramazsınız bu nedenle dışarıdan nemlendiriciler kremler kullanmanız gerekmektedir.

Kaşıntılar karaciğer kaynaklı mıdır ?

Çoğu kişinin merak ettiği bu soru , toplumda sanılandan ziyade karaciğer kaynaklı kaşıntılar çok az görülmektedir. Lakin toplumda her kaşıntısı olan kişinin sorduğu ve toplumda dilden dile yayılan bir sorudur. Toplumun düşündüğünün aksine karaciğer kaynaklı kaşıntıları önemsiz olması ile birlikte tanısı çok kolaydır.  Karaciğer enzimlerinizi , testlerinizi isteyip testler sonucu karaciğerde bir bozukluk olup olmadığı anında basitçe tespit edilebilir.

 

Kaşıntıya iyi gelecek doğal kür

Geçmeyen kaşıntılar için Profesör Doktorların önerisi , Yulaf Samanı.

yulaf samanı

Kür Hazırlanışı ;

Yeşile yakın renkte olan Yulaf Samanından 1 tutam alarak 1 bardak su ile cezvede 5 dakika kaynatıp süzüp suyunu alıp ılımaya bırakıyoruz. Kaşınan yerlere kaynattığımız Yulaf Samanı suyunu sürüyoruz ve kaşıntıları önemli

ölçüde engelliyor. Kaynattığımız yulaf samanı kısa sürede fermante olduğundan  12 saatten fazla süre bekletmemeliyiz.

 

Sedef hastalığına bağlı kaşıntılarda ise : siyah kuru üzüm çekirdeğini ( buruk ve kekremsi bir tat vermesi lazım ) eğer vermiyorsa saman gibi ise kullanmamanız gerekiyor. Üzüm çekirdeğini havanda ezip 1  – 2 kaşık yoğurt ile karıştırıp tükettiğinizde kaşıntılarınız önemli ölçüde azalacaktır.

 

Yorum bırak