Faydaları ve Zararları ?

Kantaron Yağının Faydaları , Kantaron yağı neye yarar ?

Kantaron yağı

Bu yazımda sizlere faydaları sayılmayacak kadar çok olan Kantaron yağı nın saymakla bitmeyen yararlarından bahsedip, sizlere altın değerinde bilgiler sunacağım.

Kantaron bitkisinden kendiniz de bu yağ karışımını elde edebilirsiniz. Yapmanız gereken ise kantaron bitkisini ister kurutup ister topladığınız gibi , halis katkısız zeytin yağında 2 hafta kadar bekletmek. Kendiniz yaparsanız, böylece doğal ve katkısız olduğundan emin olursunuz. Yandaki resimde sarı yapıya sahip olan kantaron bitkisinin resmini görebilirsiniz.

 

 

 

Kantaron yağının faydaları

 

 Kantaron yağının bedenimizde en çok fayda sağladığı nokta , kesinlikle derimizdir. Deri yenilenmesi , cilt kuruluğu  , sağlıklı , parlayan pürüzsüz cilt görünümü için ,çok etkili bir doğal ilaç görevi görmektedir.

Cilt kuruluğu nedenleri ve tedavisi   konusunda da değindiğim üzre sivilcelere , sivilcelerin ve yanıkların ölü cilt hücrelerinin , yaraların hızlı bir şekilde yenilenmesini ve cildin eskisinden güzel bir hale kavuşmasını sağlayan mucizevi bir karışımdır.

Kantaron yağının yararları paragrafına girerken de belirttiğim gibi A’dan Z’ye her türlü cilt sorunlarınıza  kadar yararlıdır.  Güneş yanıkları , ciltte güneşe çıkınca oluşan cilt lekelerine de çok iyi geldiği bilinmektedir.

 

• Kepek tedavisinde de çok etkili bir ilaç olan Kantaron yağı   , kepeklerden kurtulmanız için birebir etkilidir. Yapmanız gereken tek şey duş aldıktan sonra saç diplerinize tırnaklarınızla masaj yapar şekilde bastırarak kantaron yağını saç diplerinize iyice yedirmeniz ve 20 – 30 dakika kadar bekledikten sonra başınızı iyice yıkayıp fön ile kurulamak. Bu uygulamayı kepekleriniz başladığı anlarda yaptığınız zaman uzun zaman saçınızda kepek oluşumunu gözle görünür şekilde engeller ve kepeksiz saçlara kavuşursunuz.

•  Kantaron yağı ayak ve el çatlaklarına da çok iyi gelmesi ile bilinmektedir.

 

Kantaron yağı kullanımı

•  Sivilce ve akneler için : yüzünüzü yıkadıktan sonra önerilen ( bebe şampuanı ) ile yıkamanız. Sivilcelerinize aknelerinize veya yüzünüzdeki lekelere sürmeniz ve sonrasında size kalan kısa sürede etkilerini izlemeniz.

•  Kantaron yağı duştan ve cildi yıkadıktan sonra uygulanması gereken bir yağdır çünkü cildiniz yıkandığında yumuşar ve kantaron yağının cilde nüfus edip faydalarını kısa sürede göstermesi sağlanır.

Kantaron yağıayak ve el çatlaklarında kullanmak için : Vazelin veya Bepanthol Onarıcı Bakım Merhemi 1 yemek kaşığı kadar. B vitamini 1 küp kadar , 1,5 çay kaşığı kadar. Kantaron Yağı ve 2 tatlı kaşılığı lavanta yağını küçük bir küpte karıştırıp merheminizi doğal yollardan kendiniz yapabilirsiniz. Yatmadan önce çatlak yerlerine sürerek ayak ve el çatlaklarından kurtulabilirsiniz.

•  Cilt yanıklarında en güçlü ilaçlardan biri olan Kantaron Yağı , yanığın üzerine merhem niyetine sürülürse kısa sürede iyileşmesini sağlar.

 

 

Not : Kanteron alerjisi olanlar , Antidepresan ilaçları kullananlar , gebelik dönemindekiler bu yağı kullanmadan önce lütfen öncelikle doktoruna danışsın ve doktor onayı alsınlar.

 

 

Yorum bırak