Belirtileri Neler ? Genel Sağlık Hastalık Nedenleri ?

Guatr tedavisi , Guatr nedir ? , belirtileri ve nedenleri

Guatr nedir ?

Tiroid bezinin, enfeksiyona ya da tümöre bağlı nedenler dışında büyümesine tıp dilinde Guatr adı verilmektedir. Halk arasında kötü hastalık izlenimi bırakmış ve halk arasında ağır bir ameliyatı olduğu söylenen bu hastalıktan ve ameliyatından, ilerleyen tıp sayesinde Guatr ameliyatı ve tedavisi en basit düzeylere inmiştir. Guatr hastalığı genellikle 45 yaş üzeri kişilerde görülmekte ve erkeklere oranla kadınlarda Guatr hastalığı olma riski daha fazladır.

Guatr belirtileri

Guatr belirtileri değişik semptomlar şeklinde görülmektedir ve benzer belirtiler gösteren hastalık yok da denilebilir. Gelin bu farklı belirtileri maddeler halinde sıralayalım ;

Fiziksel Guatr belirtileri ;

Guatr’ın büyümesi ve arkasında bulunan yemek ve soluk borusuna baskı yapması sonucu

•  Yutma , yutkunma güçlükleri

• Solunum ve nefes alma sorunları

• Boyunda şişlik şeklinde belirtiler ve belirti beraberin ağrılar

Fonksiyonuna bağlı olarak görülen Guatr belirtileri ;

Guatr bezi normalden fazla miktarda çalışıyor ise ; zehirli toksit guatr belirtisi olabilir , zehirli  ( toksit ) guatr belirtilerini sayacak olursak ;

• Kalp çarpıntıları

• Yorulmadan , enerji sarf etmeden ortam ısısı normal olmasına rağmen terlemeler

• Aşırı sinir ve sinirlilik hali

• Saç dökülmeleri

•Kilo kayıpları ve zayıflamalar

• Uykusuzluk

gibi belirtiler meydana gelebilir.

Guatr bezi normalden az miktarda çalışıyor Guatr hormonu az salgılanıyor , düzenli çalışmıyor ise kişilerde  tembel guatr diye adlandırılan belirtiler olabilir :

•  Uykuya eğilim

•  Sürekli halsizlik hissi ve durumları

•  Yorgunluk hissi

• Kilo alma

•  Derimizin kuru ve sert olması  gibi belirtiler görülebilir.

Guatr nedenleri

Guatr hastalığının sebepleri ve nedenlerini maddeler halinde sıralarsak ;

• Tiroit hormonu yapımında kullanılan enzimlerin doğuştan eksik olması en sık görülen guatr nedenleri arasında yer almaktadır.

• İyot alımının eksikliği ( iyot içeren besinlerin tüketilmemesi )

• Bir takım guatrojen maddeleri olan  besinlerin çok tüketilmesi ; ( Kara lahana , şalgam , turp , çelem ) gibi besinlerin normalden fazla tüketilmesi Guatr’a sebep olabilir.

• Genetik faktörler ; Ailede anne baba ve diğer akrabalarda guatr hastalığı çok görülüyorsa ilerde sizin de genetik faktörler nedeniyle bu hastalığa yakalanma riskinizi arttırmaktadır.

Guatr tedavisi

guatr tedavisi

Guatr tedavisi

Guatr tedavisi çeşitleri olarak Guatrın ilerleme düzeyine ve büyüklüğüne göre aşma aşama 3 farklı yöntem mevcuttur.

Guatr tedavisi türleri ;

İlaçlar ile Guatr Tedavisi

Eğer Guatrın sebebi hormon eksikliği ise : ilaçlar ile takviye hormonlar şeklinde hormon takviyesi yapılmakta ve hormon eksikliği ilaçlar aracılığı ile olması gereken normal düzeye çıkarılmaktadır.

Eğer Guatr sebebi fazla ise: ilaçlar aracılığı ile hormon üretimini azaltacak , azaltmaya destek veren ilaçlar desteği ile hormon miktarı normal seviyelere indirildikten sonra , doktorunuzun ön göreceği şekilde iyot tedavisi ya da cerrahi operasyon ile tedavi edilmektedir.

Guatr İyot tedavisi

En çok tercih edilen ve ameliyatsız tedavi yöntemi olan , hastaların da öncelikli olarak tercih ettikleri bu tedavi yöntemi iyotlar aracılığı ile Guatra sebep olan tiroid bezindeki hücreleri parçalar ve bu durum Guatr’ın küçülmesine sebep olmakta , bu şekilde Guatr kontrol altına alınıp tedavi edilmektedir.

Cerrahi operasyon ve Ameliyat tedavisi

Son tedavi yöntemi olan ameliyat ile Guatr tedavisi yöntemi , Guatr son evresine , son derecesine ulaşmış ve artık kişiye günlük hayatında zorluklar yaşatır duruma geldiyse tercih edilir. Guatr büyümüşse ve görüntü olarak sizi rahatsız edecek duruma gelmişse , tiroid bezinde ve tiroid bezinde zarar görmüş hücrelerin bulunduğu kısım cerrahi operasyon ile alınır.   Unutmayalım ki Guatr ameliyatı yapacak doktorunuzu iyi seçmemiz ,  işinde uzman doktorları tercih etmemiz gerekiyor. Sağlık ucuza gelmez , ciddi bir ameliyat olan Guatr ameliyatı hatalı yapıldığı taktirde doku zararı ve ömür boyu geçmeyecek ameliyat izinin kalmasına sebep olabilir.

Guatr ameliyatı riskli mi ?

Uzman doktorlar tarafından yapıldığında risklerin önüne geçilebileceği ve risklerin en aza indirgeneceği gerçeğini bilmemiz gerekiyor.

Guatr ameliyatının riskleri uzman doktorlar tarafından yapıldığında risk sıfıra inse de ameliyat sonrası olabilecek riskleri sıralayalım ; Ses kısıklığı , ses teli felci , nefes darlıkları ve soluk alma sıkıntıları , ses tonunuzda değişiklikler ve kalitesizleşmesi gibi sorunlar olabilmekte.  Riski olmayan ve sadece halk arasında çok zor gibi dilden dile anlatılan bu hastalığın ameliyatı korkulacak türden zor değildir.

 

 

Bir hormon düzenleyici tedavi olan Kortizon tedavisi hakkında detaylı bilgilere yandaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

Yorum bırak