Belirtileri Neler ? Genel Sağlık

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve korunma yöntemleri

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar , bakteriyel ve viral olarak ikiye ayrılmaktadır. Bakteriyel yani mikrobik olan cinsel hastalıklar ; mantar , gardnerella vajinalis ve trikomonas dır. Bunların dışında özellikle halk arasında bel soğukluğu ( gonore )  , sifilis ve Hepatit B hastalıkları da cinsel yolla bulaşan hastalıklar olarak günümüzde de çok yaygın olarak görülmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların Viral nedenlere bağlı olanları ise ; Başında Herpes Simpleks ( Uçuk virüsü ) , Human Papilloma ( İnsan papilloma virüsü genital siğillerin nedeni)  ve çağımızın vebası olarak bilinen HIV ( Aids ) cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasındadır.  Bu hastalıklar seksüel temas ve cinsel yollarla bulaşmakta olup , bu hastalıklardan korunmanın en önemli yolu tek eşliliktir. Birden fazla partneri olan ve sürekli farklı kişilerle cinsel temasta bulunan kişilerde bu hastalıklar taşıcıyı görevi görüp birinden diğerine bulaşmakta ve hızlıca yayılmaktadır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Sizlere sıra halinde listeleyerek Cinsel yolla bulaşan hastalıkları virüsler ve bakteriler olarak sıralayıp detaylı inceleyeceğiz ;

Cinsel yolla bulaşan virüsler ; 

Herpes Simpleks nedir ?

Ülkemizde çok yaygın olan bu hastalık , genelde ağız uçuğu şeklindedir ama her uçuk Herpes anlamına da gelmemektedir. Cinsel organın çevresinde , cinsel bölgelerde de görülebilen bu virüsler ,bağışıklık sistemimizi etkileyen bu hastalık her zaman uçuk şeklinde görünmeyebiliyor. Bazen vücudumuzda Herpes virüsünü taşıdığımız halde uçuk ve iltihaplı gibi gözüken belirtileri olmayabiliyor. Çok stresli ve bağışıklık sisteminizin zayıfladığı dönemlerde uçuklar kendini tekrarlayarak belirtilerini gösterebilir. Herpes kendini tekrarlayıp uçuk veya iltihap şeklinde görüldükleri dönemlerde bulaşma riskleri yüksektir.  Herpes bulaşmasından korunmak için ;  özellikle çevrenizde sürekli olarak belirli periyotlarda uçuk çıkaran kişiler ile elinizden geldiğince aynı bardaktan , şişeden su içilmemeli , ruj ve dudak nemlendiriciler ortak kullanılmamalıdır. Tedavileri ; doktorunuzun verdiği kremleri cinsel organınızın etrafındaki uçuklara ve iltihaplara sürüyorsunuz ve kendiliğinden geçiyor. Ancak virüs oldukları için kanda barınmaya devam ediyor ve zamanla bağışıklık sisteminizin durumuna ve stres bağlı olarak tekrarlanabiliyor.

HIV (İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü) Aids

AIDS, HIV

Ülkemizde çoğu zaman AIDS virüsü ile karıştırılmakta. Lakin AIDS , HIV virüsünün son aşamasıdır. Vücuda giren ve vücutta barınan HIV virüsü 2 ile 10 yıl arasında herhangi bir semptom veya belirti göstermediğinde. Kişi uzun süre tedavi görmüyor , test yaptırmıyor ve bunun farkına varmıyor ise bağışıklık sistemini zamanla çökerten bu virüs AIDS adı verilen bu sendroma dönüşüyor. AIDS adı verilen virüs, bir hastalık olmamakla birlikte bağışıklık sisteminin çökmüş haline verilen bir sendrom tablosudur. Bağışıklık sistemi düşük ise

Genellikle kan yolu ile bulaşan HIV virüsü , cinsel temas yolları olarak ; anal , oral ve vajinal yollarla bulaşabilmektedir. Kan yolu bulaşmaları genelde ; ortak tıraş bıçağı kullanımları , ortak tırnak makası ve manikür pedikür setlerinin kullanımı , kişinin kendine özgü kişisel aletlerinin ortak kullanılması , dövme ve piercing yaptırdığınız yerlerde iğnelerin yeni olmasına ve daha önce kullanılmamış olmasına özen göstermeniz. HIV’den prezervatif ile korunabilmek mümkün. Ayrıca yeni çıkan ilaç olan Prep adı altındaki Avrupa’da kullanılan sağlık bakanlıkları onaylı hapı da ilişkiye girmeden önce kullanıp HIV virüsü bulaşma riskini en aza indirebilirsiniz. HIV virüsü taşıyan insanlar doktor kontrolünde verilen bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar sayesinde HIV virüsü taşımayan insanlar gibi hayatlarını normal bir şekilde sürdürebilirler.  HIV virüsü taşıyan insanlar çocuk sahibi olabilirler ve ebeveynlerin HIV virüsü taşımasına rağmen bu virüsün çocuklarda da olacağı anlamına gelmez.

HPV ( Human Papilloma Virüsü )

Rahim ağzı kanseri riskini arttıran ve rahim ağzı kanserlerinin %96 sebebi olan bu virüsler , Pap-Smear testi adı verilen Jinekolojik test ile bayanlar bu testi yaptırarak bu virüsün olup olmadığını görebilir. Bu test ; vajinanın iç kısmından uzun kulak temizleme çubuğu ile küçük bir sıvı örneği alır ve laboratuvara test için gönderir. Cinsel yolla ve sürtünme ile bireylere bulaşabilmekte olan bu virüs erkeklerde genelde taşıyıcı olarak işlev görmektedir. Enfeksiyonların bir çoğu semtomsuz olan bu virüsler vajinanın içerisinde görüldüğünden belirti göstermeyebiliyor. Bu nedenle çoğu zaman düzenli periyotlarda cinsel sağlık testleri ile virüsün varlığı saptanmaktadır.  Bu virüsün bulaşma riskini en aza indirmek için aşağıda da belirttiğim gibi , Gardasil aşı adı verilen ve 9 ile 46 yaş arasında bireylere yapılabilen bu aşı bu virüsün bulaşmasını engellemektedir. HIV testleri  bazı belediyelerin sağlamış olduğu imkanlar doğrultusunda ücretsiz ve anonim olarak yapılabiliyor.

Cinsel yolla bulaşan bakteriler ; Tedavileri genelde kolay olan ve antibiyotik ile yapılabilen bakterilerin çeşitlerini aşağıda açıklayarak listeliyoruz. Bakteriler vücutta kardeş kardeş takılabiliyor ve aynı anda bir kişide birden fazla cinsel hastalık bakterisi olabiliyor.

Bel Soğukluğu ( Gonore )

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Günümüzde en yaygın ve halk arasında en çok bilinen bakteri türü olan Gonore ; Anal , oral ve vajinal yöntemler ile bulaşabilmekte.  Gonore belirtileri ; çiş yaparken yanmalar , peniste akıntılar ve iç çamaşırlarınızda bu akıntıya bağlı olarak nokta nokta lekeler. Penis veya vajinadan sarımsı sıvıların çıkması. Gonore , Çok yaygın ve eski bir enfeksiyon olduğu için  , artık antibiyotiğe cevap vermeyen ve antibiyotik tedavisi ile de uzun süreler geçmeyen mutasyona uğramış türlerine rastlanmaya başlanmıştır. Bazen de belirti ve semptom vermeyen bu bakteriler ancak rutin testler ile bulunabiliyor. Kültür testi adı verilen bir test yapılmakta ve penisin veya vajinanın içinden çubuk aracılığı ile sıvı örneği alınıyor. Penisin içine doğru çubuk sokuluyor ve biraz acıma durumu olabiliyor lakin çok aşırı abartmamak lazım. Uzun süreler tedavi edilmediği taktirde kısırlık sorununa neden olabilecek bakterilerdir.

Klamidya

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bir diğer yaygın olanı Klamidya , Gonore benzeri belirtileri olan , cinsel organdan sarı sıvı şeklinde akıntılar , çiş yaparken yanma , ağrı ve  koku gibi sepmtomlar olabiliyor. Lakin bazen bu belirtiler olmayabiliyor ve rutin test sonucu bu bakteri bulunabiliyor. Anal , oral ve vajinal yöntem ile bulaşabilen bu bakteriler , antibiyotik tedavisi ile tedavi edilebilmektedir.

Frengi nedir ?

Tedavi edilmediği zaman sinir sistemine saldırabilen bu bakteriler , tedavi edilmedikleri takdirde 4 faz şeklinde görülebiliyor. İlk fazlar ; uçuk ve sivilce arası yapıda bir şeyler çıkabilmektedir.  ( Ancak her zaman değil )  Sonrasında bunlar ortadan kayboluyor ve kişi  herhalde sivilce çıktı ve iyileşti diye bu durumları önemsemiyorlar.

İkinci faz ise : Daha uzun süren ve bakterinin ortaya çıkıp belirtiler göstermediği bir evredir.

Üçüncü ve Dördüncü evrelerde ise sinir sisteminin etkilendiği ve beyin fonksiyonlarının da etki görebileceği ve insanlarda şizofrenik bir takım semptomlar görünmeye başlıyor. Çözümü ise antibiyotik ile sağlanabiliyor.

Penis mantarı ve Vajinal Mantar

Sadece Cinsel yolla bulaşan hastalıklar olmayıp farklı şekillerde de bulaşabilen bu bakteriler , vajinanın iç yapısının belirli bir Ph değerinde olmasından ve Ph değerinin bozulduğunda vajina içerisindeki bakteriler artmakta yada azalmaktadır. Ph değerinin bozulduğu zamanlar da mantar oluşabilmektedir. Antibiyotik kullanımı sonrası da mantar olması yaygın olan bir durumdur.  Yazın mayo ve bikini ile çok uzun süreler ıslak kalındığı zamanlarda da mantar olabiliyor. Vajina kendi kendini temizleyen bir organ olduğu için vajinası olan insanların çok ıslak kalmaması , hava alamayacak iç çamaşırları (sentetikli ) iç çamaşırları giyinmemesi . Her gün pet kullanmamaları ve sadece regl olunan dönemlerde kullanmaları gerekmektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için öncelikle çok eşlilikten uzak durmak ve çok sayıda kişi ile birlikte olan bayan yada erkekler ile cinsel ilişkilerden kaçınmak gerekir. Bu kişiler genelde taşıyıcı görevi görmekte ve cinsel hastalıkların taşıcıyı görevini üstlenmektedirler.

• Cinsel ilişki esnasında partneriniz de şüpheli bir belirti lezyon (doku bozukluğu siğil vb. durumlar ) gözlemlendi ise partnerlerin her ikisinde de bu duruma rastlanabilir. Aktif lezyon( doku bozukluğu siğil vb. durumlar ) olan bir durum görülüyorsa prezervatif kullanılmalıdır. Bazen prezervatifin koruyamayacağı yerlerde aktif lezyon ( doku bozukluğu siğil vb. durumlar ) olabilmekte ve bu durum gözlemlendiğinde cinsel ilişkiye ara vermekte kesinlikle fayda var.

• Özellikle HPV ( Human Papilloma Virüsü ) için hastalığın mevcut olduğu partnerden ilişki sırasında bulaşmaması için aşı şansınız var. Özellikle bayanlarda, Gardasil aşı ile bu hastalıktan korunma imkanı olmakta. 9 ile 46 yaş arasında her bayana bu aşı uygulanabilmekte ve bu hastalığın bulaşmaması için kesin çözüm olmakta. Unutmayalım ki HPV virüsleri bayanlarda rahim ağzı kanserinin %96 nedenidir.

•  HIV ( AIDS ) hastalığı olan bireylerde cinsel ilişkiden mahrum kalınmaması için, partnerine bulaştırmamasını önleyen. Son zamanlarda çıkan ve Avrupa’da sağlık bakanlıkları tarafından onaylanan PREP adı verilen ilaç ile AIDS virüsünden korunulabilir.  Türkiye’de henüz onaylanmayan ve bulunmayan bu ilaç. Pozitif HIV ( AIDS ) + kısacası Aids i olan kişilerden size bulaşma olasılığını sıfıra indirip yüzde yüz koruma sağlayan bu ilaç. Çok eşli ve Aids hastalığı yaygın olan yerlerde yaşayan kişilerin ,  her gün alabilecekleri bir ilaç. Kesinlikle sağlık bakanlıkları tarafından onaylanıp riski sıfıra kadar indiren bir hap.

 

Yorum bırak