Belirtileri Neler ? Genel Sağlık Hastalık Nedenleri ?

Böbrek yetmezliği belirtileri , nedenleri , önlemleri ve tedavisi

Böbrek yetmezliği

Böbrek yetmezliğinin tıp dilindeki diğer ismi  Kronik Böbrek Hastalığı dır. Böbreklerin sağlam olabilmesi için sağlam kalbe , sağlam damara ,akciğere ve sağlam dolaşım sistemine gereksinim vardır. Damarın yapısını etkileyen her şey  , her organ böbrek yapısını etkilemektedir. Örneğin ; Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon , kronik böbrek yetmezliğini etkileyen önemli faktörler ve hastalıklar arasındadır. Bu nedenle bir yaştan sonra düzenli rutinlerde şekerinizi ve tansiyonunuzu ölçtürmeyi ihmal etmeyiniz. Şeker , yüksek tansiyon gibi hastalıkların erken teşhislerinde böbrek yetmezliği riski azalmaktadır. Unutmayalım ki sadece tansiyon ölçtürmek ömrümüze hesaplanan istatistikler sonucu 7 yıl eklemektedir. Büyük tansiyonun 13 – küçüğün ise 8 ve altında olması gerekmektedir.

Böbrekler ne işe yarar ?

Böbrekler ne işe yarar , vücutta arıtma işlemini gerçekleştirip arıtıcı görevi gören böbreklerimiz , her gün vücudumuzda meydana gelen hücre yıkımında ortaya çıkan zararlı maddeler böbrek yolu ile arıtılıp ,  idrar yolu ile vücuttan atılması sağlanır. Kan yapımında da önemli bir işlevi olan böbreklerimiz , salgıladığı bir hormon ile kemik iliklerini tetikleyip orada kan ( alyuvarlar ) oluşumunu sağlar.

Aynı zamanda , kemik metabolizmasında kemiklerimizde ki D Vitamininin aktif hale gelmesini ve kemiklerin mineralize olmasını , alınan kalsiyum ve fosforun kemiğe çevrilmesine yardımcı olur.

Böbrek yetmezliği belirtileri

Sinsi bir hastalık olması ile birlikte net bulgular ile kendini belli etmeyen ve belirtileri olayan bu rahatsızlıkta kesin olan belirtileri maddeler halinde sıralayacağız.

• Çay ,su , karpuz , mandalina gibi idrar yapan yiyecek ve içecekler tüketmeden nedensizce gece 3  4 defa idrara kalkma durumları böbrek hastalığının belirtileri arasındadır ve böbrekte bir takım bozukluklar başlamış demektir. Böyle durumlarda kesinlikle  Nefroloji Uzmanı ( Böbrek hastalıkları uzmanına ) görünmenizi tavsiye ederiz.

• Aşırı halsizlik

•  Vücutta kaşıntılar

• Nedensiz bulantılar

• Kilo kaybetmek ( zayıflamak )

• Sinirli ve agresif kişilik

•   Uyku bozuklukları

gibi belirtiler böbrek yetmezliğinin ön bulguları ve belirtileri arasında yer almaktadır.

 

Böbrek yetmezliği nedenleri

böbrek yetmezliği

böbrek yetmezliği

Ülkemizde ortalama olarak 11.000 hasta böbrek yetmezliğinden dolayı diyalize girmektedir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda böbrek yetmezliği olan hastaların bir çoğu Obezite sorunu olan kişiler olduğu saptanmıştır. Obezitelik böbrek yetmezliği riskini arttıran temel faktörler arasındadır. Böbrek rahatsızlıkları genetik değil ise bu hastalığa yakalanma riskinizi yaşam tarzınızı değiştirerek yok edebilirsiniz. Fast food gıdalar , hareketsizlik ( spor yapmama ) , tuzlu yemek ve yükske miktarda tuz tüketimi , çok şeker tüketimi , ağrı kesici kullanmak , televizyonun başında saatlerce hareketsiz oturmak böbrek hastalığını ve böbrek hastalığına yakalanma hastalıklarını tetikleyen faktörler. Günde sadece 10 – 15 dakika egzersiz yaparak bu hastalığı ve bu hastalığa yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Böbrek düşmanı yiyecekler

Beyaz ekmekten uzak durulmalı ve ekmek tüketimi iyice azaltılmalıdır.

Şeker ve tuz tüketimini en aza indirmek ve şeker , tuz oranı az olan yiyecekler tüketmeliyiz.

Hazır makarna , hazır salatalar , hazır mezeler , marketlerde satılan paketlenmiş hazır yemekler , mümkün olduğunda taze yemekler tüketmemiz gerekiyor. Tuz tüketimini azaltmalıyız. Yağlı yiyecekler , trans yağlar içeren yiyecek tüketiminden uzak durmamız gerekmektedir.

 

Bir diğer yararlı olacağını düşündüğümüz konu ile alakalı olan Kaşıntı nedenleri başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Yorum bırak