Belirtileri Neler ? Genel Sağlık Hastalık Nedenleri ?

Bademcik iltihabı ( tonsilit ) nedenleri tedavisi

bademcik-iltihabi

Bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı

Bademcikler; Dilimizin arka ve yan taraflarında bulunan lenfoit dokulardır. Vücudun savunma mekanizmasının bir parçasıdır. Ağızdan oksijen ile alınan bakterileri , virüsleri engelleyip vücuda değişik maddeler salgılayarak vücudun korunmasının bir parçası olma görevini üstlenirler. Bademcik ile ilgili hastalıklarda Kulak Burun Boğaz KBB uzmanı cerraha gidilmesi gerekmektedir.

Bademcik iltihabı nedenleri

Genel ortalama olarak çocuklarda daha sık rastlanan bu rahatsızlık, çocukların bademciklerinin hassas ve mikroba bağışıklıklarının az olması faktöründen kaynaklanmaktadır. Bademcik iltihabını sıklıkla yaşayan ve tekrarlanan bireylerde;

Çok soğuk şeyler tüketmek ( kış mevsiminde buzlu içmek ) ,soğuk havada soğuğa maruz kalmak , terlediğimizde teri silmeden kurumaya bırakmak , saçların ıslak olması ve kurutulması, ayakların ıslak bırakılması. Bademcik iltihabı nedenleri arasındadır. Sürekli tekrarlayan ve bademcik iltihabını tetikleyen nedenleri araştırmak gereklidir. Örneğin sigara ve nargile içmek bademcik rahatsızlığınızın tekrarlanmasına ve daha kötüye gitmesine sebep olabilir.

Bademcik sorunu yaşayanlar , sigara , nargile ve dumanlı ürünler tükettiği takdirde bu hastalığın kendini sürekli tekrarlaması kaçınılmazdır.  Ayrıca soğuk havalarda motora binmek ve kask takmayıp soğuk havanın doğrudan bademciklere teması da bademcik hastalıklarını tetikleyen unsurlar arasındadır.

Bademcik iltihabı belirtileri

Bademcik iltihabı ( tonsilit ) belirtilerini aşağıdaki maddeler halinde sıralayabiliriz.

• İştahsızlık , yutma ve yutkunma zorlukları

•  Özellikle çocuklarda daha fazla rastlanan ( yüksek ateş )

• Halsiz ve buna bağlı olarak tüm gün yatma isteği oluşması.

• Ağız kokusu ( hastalığın etkisi ve iltihaplanmanın meydana getirdiği koku )

• Ses kısılması , yüksek sesle bağıramama ve bazen hırıltılı bir ses tonu )

•  Boğaz şişlikleri , öksürükler ve hırıltılar.

 

Bademcik iltihabı tedavisi

Tam olarak iyileşme süresi 10 günü bulmaktadır lakin kendinize dikkat etmediğiniz ve verilen önerileri , ilaçları uygulamadığınız takdirde bu süreç daha da uzayabilir. Öncelikle ; bademcik iltihabı belirtilerine rastlandığında, Kulak Burun Boğaz ( KBB ) uzmanına görünmenizi Sagliker.com ailesi olarak tavsiye ederiz.

Bademcik-iltihabı

Bademcik-iltihabı

Doktorunuzun bademciklere bakması ile kolayca teşhis edilen bu hastalık, ilaç tedavisi ve verilen talimatlara uymak kaydı ile kısa sürede tedavi alına alınabilir. Korkulacak bir hastalık olmamakla beraber, doktorunuz yapılan tetkikler sonucu iltihap durumuna göre ağrı kesici ve antibiyotik ilaçlar ( çocuklarda yılda 5 defadan fazla tekrarlayan bademcik iltihaplarında antibiyotik kullanımı ciddi zararlara yol açabilir ) , ateş düşürücüler ve çeşitli tetkikler uygulayacaktır. En önemlisi ise bu süreçte iyileşmemizin temeli iyice dinlenmektir. Vücut bağışıklık sistemine ve bünyenize bağlı olarak verilen talimatlara ve ilaç tedavisine uyulduğu takdirde,  ortalama 3  ile 10 gün içerisinde tamamen iyileşmek mümkündür.

• Olabildiğince fazla oda sıcaklığında olmak kaydıyla su tüketmek

• İyice dinlenmek ve dinlenme süresinde ağır işler yapmamak.

• Soğuk yiyecek içecekler ve aşırı sıcak yiyecek içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Sebebi ise soğuk ve sıcak yiyecekler iltihaplı bademciklerin dokusuna ve iyileşme süresine olumsuz etki etmektedir.

•  İştahsızlığın etkisinde kalmayıp kendimizi zorlayarak da olsa iyi beslenmeli, özellikle elma olmak kaydı ile meyve tüketimi arttırmak bolca vitaminli meyveler tüketmek.

• Kuru, havasız , nemsiz sigara içilen ortamlardan uza durmak. Sigara ve tütün mamulleri kullanmamak.

• Uzun süre zaman geçirdiğiniz ortamları , yatak odanızı havalandırmak ve güneşlendirmek.

 

Bademcikler hangi durumlarda alınır

Bademcik iltihabı sürekli tekrar ediyor ve yıl içerisinde iyileştim derken tekrar başlıyor , ortalama 1 yılda 5  6 defa meydana geliyorsa bu durumda ameliyat ve bademciklerin alınması söz konusu olmaktadır.

Bademcik ameliyatı hangi durumlarda yapılmalıdır ?

• En önemli durumlardan bir tanesi , sürekli tekrarlayan bademcik iltihapları dır. Eğer bir bireyde bir yılda 7 ve fazlası kere bademcik iltihabı oluyorsa. Ya da 2 yılda  her yıl 5 er kere , 3  yılda toplam yılda 3 er kere olmak kaydı ile tekrarlayan bademcik iltihaplarında bu iltihaplanmaların bakterilere bağlı olduğu düşünülüyorsa , bademciklerin artık vücuda bir katkı sağlamadığı aksine zarar verdiği anlamına gelmektedir. Bu nedenle bademciklerin cerrahi operasyon ile alınması uygun görülür.

• Bademciklerin gereken boyuttan büyük olduğu ve horlama , solunum zorlukları , konuşma zorlukları , yutkunma  ve yutma gibi sorunlara sebep olduğu durumlarda

Bademciklerin sık sık iltihaplandığı ve tedavi edilip operasyon yapılmadığı durumlarda uzak dokulara olumsuz etkileri görülebilir. İltihaplar kaynaklı , kalbimiz ve eklemlerimiz başta olmak üzere , romatizma ve kalp hastalıklarına ( özellikle çocuk yaşta eklem romatizması riskini tetikliyor), eklem rahatsızlıklarına sebebiyet vermektedir.

 

Bademcik ameliyatı nasıl yapılır ve sonrasında nelere dikkat edilmelidir

Bademcik ameliyatı , 3 yaşını doldurmuş her bireyde yapılabilir. Genellikle yarım saat süren ameliyatlarda , genel anestezi kullanılmaktadır. Anestezi sonrası ağız içinden bademcikler çıkartılır ve bu ameliyat sonucu herhangi bir ameliyat izi kalması mümkün değildir. Bademcik ameliyattan sonra görülebilecek durumlar , boğaz ağrısı ve kanama riskleridir. Kanamalar , yaklaşık 150 ameliyattan bir görülebilen ve farkına varıldığında önüne geçilmesi zor olmayan tedavisi yapılabilecek bir komplikasyondur.

 

Bademcik ameliyatı sonrası oluşabilecek boğaz ağrılarında ise , ameliyattan sonra çocuklara yaklaşık 1 hafta 10 gün süre ile yumuşak ve soğuk gıdalar verilmelidir. Bu soğuk gıdalar hem bireyin besini kolay yutmasını sağlar , hem de soğuk etkisiyle kanama riskini azaltmaktadır. Bademcik ameliyatlarında ilk gün en çok önerilen besin , dondurmadır. Dondurmanın hem besleyici olması hem de kanama riskini azaltma etkisi bulunmaktadır. Yaklaşık 1 hafta boyunca giderek sertleşen bir diyet listesi uygulanabilir.

 

Bademcik iltihabı bitkisel tedavisi

Profesör doktorların ilk tavsiyesi , sürekli tekrarlayan bademcik iltihaplarını dikkate almak ve es geçmemek. Sürekli tekrarlayan durumlarda kesinlikle bademcikleri aldırmak öneriliyor. Ciddi sağlık problemlerine sebep olacak bu hastalığa bitkisel olarak önerileri aşağıda yazıyoruz.

 

Bademcik iltihabının tekrarlanması durumlarında tekrardan tekrarlamaması için ;

Pamuğa yeteri miktarda Tentürdiyot sürüp bademciklerin üzerilerine değdirip silmek ve bunu bakteri , iltihap oluşumunu engellemek açısından günde 3 defa tekrarlamak.

1,5 tutam ada çayı ile yarım tutam ebe gümeci ni sıcak suya karıştırıp bununla sabah öğlen ve akşam gargara yapmanız öneriliyor. Ek olarak günde 1 bardak ada çayı içmeniz tavsiye ediliyor.

 

 

Diğer bir yazımız olan ve dikkatinizi çekecek Farenjit belirtileri başlıklı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Yorum bırak