Belirtileri Neler ? Genel Sağlık Hastalık Nedenleri ?

Ayak mantarı belirtileri , nedenleri ve tedavisi

ayak-mantari

Ayak mantarı

Tedavisi mümkün olan bulaşıcı bir hastalık olan Ayak mantarı , tedavi edildikten sonra dikkat edilmez ise tekrarlayabilen bakteriyel hastalıklardır. Diğer bakteriler ile birleştiğinde ayak kokusuna sebep olan bir rahatsızlık olan Ayak mantarları ; insan , hayvan ve topraktan bulaşmaktadır. Yaygın ve en sık olan bulaşma türü insandan insanadır.

ayak-mantari-topuk

ayak-mantari-topuk

Ayak mantarı bulaşıcı mı ? Nasıl bulaşır ?

Bulaşıcı bakteriler olan ayak mantarları ,  çoğunlukla ortak kullanılan eşyalar olan ; havlu , ayakkabı , terlik gibi eşyalar aracılığı ile ve  havuz , plaj , hamam , banyo gibi ortak kullanım alanlarından bulaşmaktadır.

Ayak mantarı nedenleri

Ayak mantarlarının bulaşma nedenleri çok fazladır. Genel nedenler hijyen kaynaklı olsa da ,  çoğunlukla ortak kullanım alanlarına ortak temas , kişisel eşyaların ortak kullanılması Ayak mantarları bulaşma nedenlerindendir. Genelde insandan insana bulaşma durumları en sık görülen bulaşma yöntemidir. Ayak mantarı neden olur ? Sorusunun cevabını maddeler halinde sıralıyoruz ;

• Ortak kullanılan havlular , terlikler , ayakkabılar

• Ortak kullanım alanları olan yüzme havuzları , hamamlar , plaj , banyo gibi alanların kullanımından.

• Sıkı ve kapalı , hava almayan ayakkabıların giyilmesinden.

• Naylon çorap ve kalitesiz çoraplar kullanımı  ( Ayaktaki teri emmesi için pamuk ağırlıklı teri emen çoraplar giymeliyiz )

•  Çoraplarımızı uzun süre değiştirmeden yıkamadan kullanmak mantar oluşmasının sebeplerindendir.

• Ayak terlemesi , ayakların yetersiz havalanması

• Ayakların yıkandıktan sonra özellikle parmak aralarının kurulanmaması ve ıslakken sentetik çorapların giyilmesi ile özellikle yaz aylarında mantar oluşumunu tetiklemektedir.

• Ayak hijyeni ve tırnak bakımına önem vermemek.

gibi faktörler mantar oluşumu kolaylaştıran ve ayak mantarına neden olan faktörlerdir.

Ayak mantarı belirtileri

Çoğunlukla ayak parmak aralarında görülmekle birlikte , bunun yanı sıra ayak tabanları , ayak yan kısımları ve üst kısımlarında da görülebilir.  Belirtileri arasında en belirgin ve sık görülenleri ;

• Ayak parmak arasında görülen mantarlarda , deride soyulma , çatlaklar ve beyazlık şeklinde görülür.

Ayak mantarı

Ayak mantarı

• Ayak tabanında görülen mantarlarda ; deride kalınlaşmalar , kuru taban ve kepeklenmeler  meydana gelir.

Eğer üstteki yazılanlar veya sağ resimdeki gibi belirtileriniz mevcut ise ; bakteriler tırnağa sıçrayıp tırnak mantarına dönüşmeden tedavi olmamız gerekmektedir. Unutmayalım ki ayak mantarları belirtisi olduğu durumlarda zaman kaybetmeden Dermatolog yada enfeksiyon hastalıkları uzmanına gidilmesi ve gerekli kontrollerden geçilmesi gerekmektedir.

Ayak mantarı tedavisi

Tedavi edilmediğinde tırnağa sıçrayan ve tırnak mantarına dönüşen bakterilerde , tırnak mantarına dönüştüğü durumlarda tedavi güçleşmek ile birlikte zorlu bir hal alabiliyor. Hastanelerde Dermatoloji bölümünün alanına giren bu hastalığın tedavisinde Dermatoloji hekimi ilk önce hastalığın tanısını mantar düşünülen alandan aldığı kazıntıyı mikroskobik ortamda incelenmesini sağlar. Diğer yöntem ise mantar üreme ortamına ekilerek üremenin olup olmadığına bakılarak kesin bir tanı koyar. Egzema ve sedef hastalığı ile karıştırılan bu hastalık ancak kesin bir tanı yapılarak emin olunabilir.

Ayak mantarı tedavisinde ; Teşhis konulduktan sonra doktorunuzun verdiği deriye sürülen krem tarzında ilaçlar yeterli gelmektedir.  Ancak ilerlemiş ve ciddi durumlarda ağızdan alınan antibiyotik benzeri ilaçlar doktorunuzun vereceği süre zarfında kullanılması gerekebilir. Ek olarak ; tedavi süresinde ve tedavi süresi geçtiğinde mantar olmasına sebebiyet veren ortamlara ( hamam , havuz vb. ) temkinli girmemiz , mantar bulaşma ihtimali olan ortak kullandığımız eşyalardan , ortak kullanım alanlarından uzak durmamız gerekmektedir. Ailenize,  beraber aynı ortamı paylaştığınız birlikte yaşadığınız bireylere mantar kanınızın olduğunu ve ortak eşyalarınızın kullanılmamasını söylemeniz gerekmektedir. Aynı alanı paylaştığınız bireylere bulaşması durumunda ilerde tekrardan mantarlar size geçecek ve hastalık tekrarlanacaktır.

 

Ayak mantarı doğal tedavisi

Ayak mantarları doğal tedavisi olarak Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun kürü ;

•Portakal Nergisi bitkisinin çok az su ile lapası yapılarak tülbent ile her gün düzenli olarak mantarlı bölgeye iyice yerleştirerek tülbente sarılı halde bırakılmalı ve akşamdan sabaha kadar ayağın tülbentle sarılı halde kalması gerekiyor. Bir süre sonra ayak mantarının doğal çözüm ile tedavi edildiğini göreceksiniz.

•Diğer tavsiye edilen kür ise : 2 litre sıcak suyun içerisine ( çok aşırı sıcak değil dayanabileceğimiz türde sıcak olması gerekiyor ) 250 gram Kaya tuzu ilave ederek tuzu kaşık aracılığı ile karıştırarak suda iyice çözmek ve bu karışıma 30 dakika boyunca ayağımızı batırmak. Bu yöntem sadece ayak mantarları tedavisine değil , yüksek tansiyondan tutun , ayak kokuları , ayak çatlamaları , aşırı ayak terlemesi sorunu yaşayanlara kadar fayda sağlamaktadır.

 

Bir diğer makalemiz olan ve bilgi amaçlı okumanızı tavsiye ettiğimiz konu ile alakalı olan Kaşıntı nedenleri başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yorum bırak